Skip to main content

Constitution and Ethics Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 2 of 4, Displaying meetings 11 to 20 of 33 meetings found in selected date range
24 November 201614:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
26 January 201714:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
20 June 201714:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
26 September 201714:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
30 January 201814:0016:00Council ChamberOccurred
27 February 201814:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
24 April 201814:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
27 September 201814:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
29 November 201814:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
28 February 201914:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor David Ambrose Smith Member 18/05/2021 - current 50%
Labour
Councillor Alex Bulat Vice-Chair 18/05/2021 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Lorna Dupre Member 18/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Janet French Member 18/05/2021 - current 50%
Liberal Democrats
Councillor Neil Gough Member 18/05/2021 - current 50%
Liberal Democrats
Councillor Sebastian Kindersley Chair 18/05/2021 - current 86%
Conservative
Councillor Mac McGuire Member 18/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Kevin Reynolds Member 18/05/2021 - current 69%
Independent
Councillor Tom Sanderson Member 18/05/2021 - current 100%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Ken BillingtonSubstitute 18/05/2021 - current 0
Labour
Councillor Gerri BirdSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 18/05/2021 - current 2
Conservative
Councillor Simon Bywater Substitute 18/05/2021 - current 1
Liberal Democrats
Councillor Piers CouttsSubstitute 18/05/2021 - current 0
Labour
Councillor Hilary Cox CondronSubstitute 18/05/2021 - current 0
Independent
Councillor Stephen FergusonSubstitute 18/05/2021 - current 0
St Neots Independent Group
Councillor Derek GilesSubstitute 18/05/2021 - current 0
Labour
Councillor Bryony GoodliffeSubstitute 18/05/2021 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Lucy NethsinghaSubstitute 18/05/2021 - current 0
Rhiannon Leighton
Rhiannon.Leighton@cambridgeshire.gov.uk
01223 728170

Other Information

The authority delegated to the Constitution and Ethics Committee includes (i) authority to oversee the operation of the Council’s Constitution and authority to make recommendations to Full Council as to amendments and improvements to the Council’s Constitution, including the codes and protocols; and (ii) authority to oversee and approve the operation of the Council’s functions relating to the promotion and maintenance of high standards of conduct amongst members and co-opted members of the County Council.