Constitution and Ethics Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 32 meetings found in selected date range
04 April 201914:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
27 June 201914:0016:00Room 128Occurred
01 October 201914:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
14 January 202014:0016:00Kreis Viersen RoomOccurred
22 April 202014:0016:00Virtual MeetingOccurred
30 June 202014:0017:00Virtual MeetingOccurred
29 September 202014:0017:00Kreis Viersen RoomScheduled 
17 November 202014:0017:00Kreis Viersen RoomScheduled 
28 January 202114:0017:00Kreis Viersen RoomScheduled 
04 March 202114:0017:00Kreis Viersen RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor David Connor Member 23/05/2017 - current 79%
Conservative
Councillor Lis Every Chairwoman 14/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Lynda Harford Member 14/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Roger Hickford Member 23/05/2017 - current 71%
Liberal Democrats
Councillor David Jenkins Member 24/06/2019 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Sebastian Kindersley Member 14/05/2019 - current 80%
Conservative
Councillor Kevin Reynolds Vice-Chairman 23/05/2017 - current 64%
Labour
Councillor Jocelynne Scutt Member 23/05/2017 - current 79%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Ian BatesSubstitute 23/05/2017 - current 3
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 23/05/2017 - current 2
Conservative
Councillor Simon Bywater Substitute 23/05/2017 - current 1
Liberal Democrats
Councillor Lorna DupreSubstitute 19/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor John GowingSubstitute 18/07/2017 - current 1
Labour
Councillor Linda JonesSubstitute 05/06/2017 - current 0
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 05/06/2017 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Amanda TaylorSubstitute 16/05/2018 - current 1
Labour
Councillor Joan WhiteheadSubstitute 05/06/2017 - current 0
Vacancy  
Nick Mills
Nicholas.Mills@cambridgeshire.gov.uk
01223 699763

Other Information

The authority delegated to the Constitution and Ethics Committee includes (i) authority to oversee the operation of the Council’s Constitution and authority to make recommendations to Full Council as to amendments and improvements to the Council’s Constitution, including the codes and protocols; and (ii) authority to oversee and approve the operation of the Council’s functions relating to the promotion and maintenance of high standards of conduct amongst members and co-opted members of the County Council.