Pension Fund Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 38 meetings found in selected date range
27 July 201710:0013:00Kreis Viersen RoomOccurred
19 October 201710:0013:00Kreis Viersen RoomOccurred
07 December 201710:0013:00Room 128Occurred
29 March 201811:0013:00Kreis Viersen RoomOccurred
24 May 201810:0012:30Room 128Occurred
26 July 201810:0012:30Kreis Viersen RoomOccurred
18 October 201810:0012:30Kreis Viersen RoomOccurred
13 December 201814:0016:30Room 128Occurred
28 March 201910:0013:15Kreis Viersen RoomOccurred
13 June 201910:00TBCKreis Viersen RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Liberal Democrats
Councillor Peter Downes Chairwoman 20/05/2020 - current 87%
Conservative
Councillor Ian Gardener Member 20/02/2019 - current 80%
Conservative
Councillor Anne Hay Member 23/05/2017 - current 80%
Conservative
Councillor Terence Rogers Chairman 23/05/2017 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Mike Shellens Member 23/05/2017 - current 100%
Vacancy    
Vacancy    

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Mr Lee Phanco Member 05/12/2018 - current 50%
Mr Matthew Pink Member 01/05/2014 - current 43%
Councillor Richard Robertson Member 31/07/2018 - current 100%
Councillor David Seaton Member 01/05/2014 - current 17%
Mr John Walker Member 01/05/2014 - current 57%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 23/05/2017 - current 1
Conservative
Councillor Roger Hickford Substitute 19/06/2019 - current 1
Liberal Democrats
Councillor Lucy NethsinghaSubstitute 01/10/2018 - current 0
Conservative
Councillor Josh Schumann Substitute 06/04/2020 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Graham WilsonSubstitute 02/08/2019 - current 0
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Dawn Cave
dawn.cave@cambridgeshire.gov.uk
01223 699178

Other Information

The Pension Fund Committee replaced the Pension Fund Board (Pensions Committee) from 24 March 2015. The Committee has authority to set the pension fund’s objectives and determine and maintain appropriate strategies, policies and procedures with ongoing monitoring in relation to the following areas: (i) Funding Strategy; (ii) Investment strategy; (iii) Administration Strategy; (iv) Communications Strategy; (v) Discretions; (vi) Governance, and (vii) Risk Management Strategy. Other authority delegated to it includes authority to approve and apply the policy on, and to take decisions relating to, employers joining and leaving the Fund.