Skip to main content

General Purposes Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 7 of 8, Displaying meetings 61 to 70 of 75 meetings found in selected date range
24 November 202010:0013:00Virtual meetingOccurred
22 December 202010:0013:00Virtual meetingOccurred
26 January 202110:0013:00Virtual meetingOccurred
23 March 202110:0013:00Virtual meetingOccurred
08 June 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
29 June 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
13 July 202110:0013:00to be confirmedRescheduled 
17 August 202110:0013:00to be confirmedRescheduled 
21 September 202110:0013:00to be confirmedRescheduled 
26 October 202110:0013:00to be confirmedRescheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Anna Bailey Member 23/05/2017 - current 91%
Conservative
Councillor Ian Bates Member 23/05/2017 - current 85%
Conservative
Councillor Simon Bywater Member 23/05/2017 - current 82%
Conservative
Councillor Steve Count Chairman 23/05/2017 - current 82%
Conservative
Councillor Steve Criswell Member 23/05/2017 - current 85%
Liberal Democrats
Councillor Lorna Dupre Member 23/05/2017 - current 82%
St Neots Independent Group
Councillor Derek Giles Member 19/05/2020 - current 68%
Conservative
Councillor Mark Goldsack Member 19/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Mark Howell Member 03/03/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Peter Hudson Member 19/05/2020 - current 90%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 19 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor David Ambrose SmithSubstitute 19/05/2020 - current 1
Liberal Democrats
Councillor Barbara AshwoodSubstitute 19/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 18/07/2017 - current 3
Conservative
Councillor Anne Hay Substitute 18/07/2017 - current 3
Conservative
Councillor Samantha HoySubstitute 25/05/2017 - current 4
Labour
Councillor Linda JonesSubstitute 18/07/2017 - current 2
Liberal Democrats
Councillor Sebastian KindersleySubstitute 19/05/2020 - current 5
Conservative
Councillor Mac McGuire Substitute 19/05/2020 - current 3
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 19/05/2020 - current 1
Labour
Councillor Jocelynne ScuttSubstitute 24/07/2017 - current 0

Other Information

The General Purposes Committee (GPC) is authorised by Full Council to co-ordinate the development and recommendation to Full Council of the Budget and Policy Framework, as described in Article 4 of the Constitution, including in-year adjustments. In addition, the GPC is authorised to make decisions on the allocation of matters amongst committees where the function does not clearly fall within the remit of one particular committee. The GPC has a number of specific functions including the following: (i) appointing members to a range of external bodies; and (ii) oversight of 'corporate' or council-wide matters such as customer services unless reserved to full Council.