Adults Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 59 meetings found in selected date range
04 July 201914:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
12 September 201914:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
10 October 201914:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
07 November 201914:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
18 December 201914:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
16 January 202014:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
12 March 202014:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
12 May 202014:0016:00Virtual MeetingOccurred
11 June 202014:0017:00Virtual MeetingOccurred
02 July 202014:0017:00Virtual MeetingOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor David Ambrose Smith Vice-Chairman 19/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Anna Bailey Chairwoman 23/05/2017 - current 96%
Conservative
Councillor Adela Costello Member 23/05/2017 - current 85%
Labour
Councillor Sandra Crawford Member 23/05/2017 - current 89%
St Neots Independent Group
Councillor Derek Giles Member 23/05/2017 - current 48%
Conservative
Councillor Mark Goldsack Member 09/10/2018 - current 94%
Liberal Democrats
Councillor Nichola Harrison Member 20/05/2020 - current 88%
Conservative
Councillor Mark Howell Member 23/05/2017 - current 93%
Conservative
Councillor David Wells Member 23/05/2017 - current 74%
Liberal Democrats
Councillor Graham Wilson Member 24/05/2017 - current 85%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Lis EverySubstitute 24/05/2017 - current 2
Conservative
Councillor Janet FrenchSubstitute 31/01/2020 - current 0
Conservative
Councillor John GowingSubstitute 24/07/2017 - current 4
Conservative
Councillor Anne Hay Substitute 24/05/2017 - current 1
Conservative
Councillor Bill Hunt Substitute 24/05/2017 - current 4
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 06/07/2017 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Peter McDonaldSubstitute 20/05/2020 - current 0
Labour
Councillor Elisa MeschiniSubstitute 20/05/2020 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Lucy NethsinghaSubstitute 20/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 24/07/2017 - current 1

Other Information

This Committee has delegated authority to exercise the Council's functions relating to the delivery, by or on behalf of the County Council, of social care services to eligible adults within Cambridgeshire: (i) Services for people with physical disability; (ii) Services for people with learning disability; (iii) Mental health services; (iv) Preventative services; (v) Residential care; (vi) Carer support and (vii) Safeguarding.