Commercial and Investment Committee

10 May 2016 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 5 of 6, Displaying meetings 41 to 50 of 56 meetings found in selected date range
16 December 201910:00TBCThe Hall, The Incubator, Alconbury Weald Enterprise Campus, Alconbury Weald PE28 4WXOccurred
17 January 202010:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
21 February 202010:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
24 April 202010:00TBCVirtual meetingOccurred
22 May 202010:00TBCVirtual meetingOccurred
19 June 202010:0012:30Kreis Viersen RoomScheduled 
10 July 202010:0012:30Kreis Viersen RoomScheduled 
14 August 202010:0012:30Kreis Viersen RoomScheduled 
11 September 202010:0012:30Kreis Viersen RoomScheduled 
16 October 202010:0012:30Kreis Viersen RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Ian Bates Member 23/05/2017 - current 85%
Conservative
Councillor Chris Boden Vice-Chairman 20/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Mark Goldsack Chairman 20/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor John Gowing Member 14/09/2018 - current 90%
Liberal Democrats
Councillor David Jenkins Member 06/06/2018 - current 79%
Labour
Councillor Linda Jones Member 23/05/2017 - current 94%
Liberal Democrats
Councillor Peter McDonald Member 20/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Terence Rogers Member 23/05/2017 - current 97%
Liberal Democrats
Councillor Mike Shellens Member 19/03/2019 - current 84%
Conservative
Councillor Tim Wotherspoon Member 23/05/2017 - current 82%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Sandra CrawfordSubstitute 20/07/2017 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Peter DownesSubstitute 20/07/2017 - current 2
Liberal Democrats
Councillor Lorna DupreSubstitute 20/05/2020 - current 1
Conservative
Councillor Roger Hickford Substitute 20/05/2020 - current 1
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 06/04/2020 - current 0
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 16/05/2019 - current 3
Conservative
Councillor Josh Schumann Substitute 20/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Mandy Smith Substitute 19/03/2019 - current 1
Conservative
Councillor Steven TierneySubstitute 23/05/2017 - current 0
Conservative
Councillor David WellsSubstitute 23/05/2017 - current 1
Dawn Cave
dawn.cave@cambridgeshire.gov.uk
01223 699178

Other Information

The Committee has delegated authority to exercise the County Council’s functions in respect of the following: (i) Creating a commercially focused organisation through the development and implementation of innovative, growth focused, commercial strategy; (ii) Providing strong leadership which builds a robust commercial culture; (iii) Encouraging the development of new opportunities through establishing a risk appetite that stimulates the evaluation of new emerging markets and opportunities; (iv) Oversight and operation of all property-related and traded service functions.