Skip to main content

Commercial and Investment Committee

10 May 2016 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 6 of 7, Displaying meetings 51 to 60 of 63 meetings found in selected date range
19 February 202110:0012:30Virtual meetingOccurred
19 March 202110:0012:30Virtual meetingOccurred
28 May 202110:0012:30to be confirmedRescheduled 
25 June 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
09 July 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
13 August 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
10 September 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
15 October 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
19 November 202110:0013:00to be confirmedScheduled 
17 December 202110:0013:00to be confirmedScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Ian Bates Member 23/05/2017 - current 83%
Conservative
Councillor Chris Boden Vice-Chairman 20/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Mark Goldsack Chairman 20/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor John Gowing Member 14/09/2018 - current 93%
Liberal Democrats
Councillor David Jenkins Member 06/06/2018 - current 82%
Labour
Councillor Linda Jones Member 23/05/2017 - current 95%
Liberal Democrats
Councillor Peter McDonald Member 20/05/2020 - current 88%
Conservative
Councillor Terence Rogers Member 23/05/2017 - current 98%
Conservative
Councillor Tim Wotherspoon Member 23/05/2017 - current 83%
Vacancy    

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 substitutes/vacancies that match search criteria
Independent
Councillor Sandra CrawfordSubstitute 20/07/2017 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Lorna DupreSubstitute 20/05/2020 - current 1
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 06/04/2020 - current 0
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 16/05/2019 - current 4
Conservative
Councillor Josh Schumann Substitute 20/05/2020 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Mike Shellens Substitute 15/12/2020 - current 7
Conservative
Councillor Mandy Smith Substitute 19/03/2019 - current 3
Conservative
Councillor Steven TierneySubstitute 23/05/2017 - current 0
Conservative
Councillor David WellsSubstitute 23/05/2017 - current 1
Labour
Councillor Joan WhiteheadSubstitute 20/07/2017 - current 1
Dawn Cave
dawn.cave@cambridgeshire.gov.uk
01223 699178

Other Information

The Committee has delegated authority to exercise the County Council’s functions in respect of the following: (i) Creating a commercially focused organisation through the development and implementation of innovative, growth focused, commercial strategy; (ii) Providing strong leadership which builds a robust commercial culture; (iii) Encouraging the development of new opportunities through establishing a risk appetite that stimulates the evaluation of new emerging markets and opportunities; (iv) Oversight and operation of all property-related and traded service functions.