Children and Young People Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 2 of 7, Displaying meetings 11 to 20 of 62 meetings found in selected date range
08 September 201514:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
10 November 201514:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
08 December 201514:0017:00Kreis Viersen RoomOccurred
19 January 201614:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
09 February 201614:0017:00Kreis Viersen RoomOccurred
08 March 201614:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
24 May 201614:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
12 July 201614:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
13 September 201614:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
11 October 201614:0017:00Kreis Viersen RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor David Ambrose Smith Member 13/09/2018 - current 93%
Conservative
Councillor Simon Bywater Chairman 23/05/2017 - current 96%
Liberal Democrats
Councillor Peter Downes Member 23/05/2017 - current 100%
Conservative
Councillor Lis Every Member 23/05/2017 - current 96%
Conservative
Councillor Anne Hay Member 23/05/2017 - current 84%
Conservative
Councillor Samantha Hoy Vice-Chairwoman 23/05/2017 - current 96%
Liberal Democrats
Councillor Lucy Nethsingha Member 26/02/2020 - current 86%
St Neots Independent Group
Councillor Simone Taylor Member 23/05/2017 - current 88%
Labour
Councillor Joan Whitehead Member 23/05/2017 - current 96%
Conservative
Councillor Julie Wisson Member 23/05/2017 - current 56%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Andrew Read Appointee 28/02/2017 - current 74%
Flavio Vettese Appointee 11/10/2016 - current 35%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 15 substitutes/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Henry BatchelorSubstitute 23/05/2017 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Anna BradnamSubstitute 26/02/2020 - current 1
Conservative
Councillor David ConnorSubstitute 23/05/2017 - current 2
Conservative
Councillor Adela CostelloSubstitute 18/10/2017 - current 3
Conservative
Councillor Kevin CuffleySubstitute 23/05/2017 - current 3
St Neots Independent Group
Councillor Derek GilesSubstitute 23/05/2017 - current 0
Conservative
Councillor Mark GoldsackSubstitute 11/12/2018 - current 1
Conservative
Councillor John GowingSubstitute 03/11/2017 - current 1
Conservative
Councillor Mark Howell Substitute 03/11/2017 - current 8
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 06/06/2017 - current 0
Richenda Greenhill
Richenda.Greenhill@cambridgeshire.gov.uk
01223 699171

Other Information

The Committee has delegated authority to exercise all the Council's functions, save those reserved to Full Council, relating to the delivery, by or on behalf of, the County Council, of services relating to children and young people. These include: (i) Child protection; (ii) Children's Centres; (iii) Education, Schools and settings; (iv) Looked After Children; (v) Mental health services; (vi) Safeguarding; (vii)Special Educational Needs (SEN); (viii) Youth Offending Services and (ix) Youth services.