Skip to main content

Children and Young People Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 1 of 7, Displaying meetings 1 to 10 of 66 meetings found in selected date range
03 June 201414:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
29 July 201414:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
16 September 201414:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
21 October 201414:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
18 November 201414:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
09 December 201414:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
13 January 201514:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
10 March 201514:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
19 May 201514:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
30 June 201514:00TBCKreis Viersen RoomOccurred

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor David Ambrose Smith Member 18/05/2021 - current 92%
Labour
Councillor Alex Bulat Member 18/05/2021 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Michael Atkins Member 18/05/2021 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Claire Daunton Member 18/05/2021 - current 100%
Labour
Councillor Bryony Goodliffe Chair 18/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Anne Hay Member 18/05/2021 - current 86%
Conservative
Councillor Samantha Hoy Member 18/05/2021 - current 94%
Conservative
Councillor Jonas King Member 18/05/2021 - current 67%
Liberal Democrats
Councillor Maria King Vice-Chair 18/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mac McGuire Member 06/07/2021 - current 100%

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
Canon Andrew Read Appointee 28/02/2017 - current 82%
Flavio Vettese Appointee 11/10/2016 - current 40%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Gerri BirdSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 18/05/2021 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Anna BradnamSubstitute 18/05/2021 - current 1
Conservative
Councillor Simon Bywater Substitute 06/07/2021 - current 0
Conservative
Councillor Steve Count Substitute 18/05/2021 - current 1
Liberal Democrats
Councillor Piers CouttsSubstitute 18/05/2021 - current 0
Labour
Councillor Hilary Cox CondronSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Douglas DewSubstitute 18/05/2021 - current 1
Independent
Councillor Stephen FergusonSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Ryan FullerSubstitute 18/05/2021 - current 0
Richenda Greenhill
Richenda.Greenhill@cambridgeshire.gov.uk
01223 699171

Other Information

The Committee has delegated authority to exercise all the Council's functions, save those reserved to Full Council, relating to the delivery, by or on behalf of, the County Council, of services relating to children and young people. These include: (i) Child protection; (ii) Children's Centres; (iii) Education, Schools and settings; (iv) Looked After Children; (v) Mental health services; (vi) Safeguarding; (vii)Special Educational Needs (SEN); (viii) Youth Offending Services and (ix) Youth services.