Health Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 6 of 6, Displaying meetings 51 to 59 of 59 meetings found in selected date range
19 March 202013:30TBCCANCELLEDRescheduled
05 May 202013:30TBCVirtual MeetingOccurred
09 July 202013:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 
17 September 202013:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 
15 October 202013:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 
19 November 202013:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 
03 December 202013:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 
21 January 202113:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 
11 March 202113:3016:00Kreis Viersen RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor David Connor Member 15/05/2018 - current 82%
Liberal Democrats
Councillor Lorna Dupre Member 14/05/2019 - current 82%
Conservative
Councillor Lynda Harford Member 23/05/2017 - current 85%
Conservative
Councillor Anne Hay Vice-Chairwoman 19/05/2020 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Peter Hudson Chairman 23/05/2017 - current 88%
Labour
Councillor Linda Jones Member 23/05/2017 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Lucy Nethsingha Member 06/04/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Kevin Reynolds Member 23/05/2017 - current 46%
Conservative
Councillor Mandy Smith Member 08/01/2020 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Susan van de Ven Member 23/05/2017 - current 88%

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Councillor David Ambrose-Smith Non-voting Member 11/07/2019 - current 86%
Councillor Sam Clark Non-voting Member 01/01/2020 - current 100%
Councillor Geoff Harvey Non-voting Member 04/07/2018 - current 75%
Councillor Nicky Massey Non-voting Member 11/07/2018 - current 44%
Councillor Jill Tavener Non-voting Member 12/01/2017 - current 64%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 20/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Mark GoldsackSubstitute 06/04/2020 - current 0
Conservative
Councillor John GowingSubstitute 18/07/2017 - current 5
Conservative
Councillor Roger Hickford Substitute 08/01/2020 - current 0
Conservative
Councillor Mark Howell Substitute 18/07/2017 - current 4
Liberal Democrats
Councillor David JenkinsSubstitute 20/05/2020 - current 0
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 05/06/2017 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Peter McDonaldSubstitute 20/05/2020 - current 0
Labour
Councillor Elisa MeschiniSubstitute 20/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 20/05/2020 - current 3
Daniel Snowdon
Daniel.Snowdon@cambridgeshire.gov.uk
01223 699177

Other Information

This Committee has delegated authority to exercise the County Council's functions in respect of the following: (i) the County Council's public health duty including health improvement, individual and community wellbeing, and reduction of health inequalities; (ii) responding as appropriate to central government consultation relating to policy or legislation falling within the remit of the Committee; (iii) the review and scrutiny of any matter relating to the planning, provision and operation of the health services in Cambridgeshire; and (iv) to report to the Secretary of State for Health on any proposals for substantial change to any part of the NHS's services within Cambridgeshire.