Planning Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 2 of 6, Displaying meetings 11 to 20 of 59 meetings found in selected date range
26 March 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
23 April 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
18 June 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
23 July 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
10 September 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
12 November 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
10 December 201510:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
07 January 201610:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
11 February 201610:00TBCKreis Viersen RoomOccurred
10 March 201610:00TBCKreis Viersen RoomOccurred

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Liberal Democrats
Councillor Barbara Ashwood Member 14/05/2019 - current 90%
Conservative
Councillor David Connor Chairman 23/05/2017 - current 94%
Conservative
Councillor Ian Gardener Vice-Chairman 23/05/2017 - current 82%
Conservative
Councillor Lynda Harford Member 23/05/2017 - current 82%
Conservative
Councillor Bill Hunt Member 23/05/2017 - current 88%
Liberal Democrats
Councillor Sebastian Kindersley Member 23/05/2017 - current 94%
Labour
Councillor Jocelynne Scutt Member 20/05/2020 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Mandy Smith Member 20/05/2020 - current No meetings since joining

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 substitutes/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Councillor Henry BatchelorSubstitute 24/07/2017 - current 1
Liberal Democrats
Councillor Anna BradnamSubstitute 14/05/2019 - current 1
Labour
Councillor Sandra CrawfordSubstitute 20/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Ryan FullerSubstitute 24/05/2017 - current 0
Conservative
Councillor John GowingSubstitute 24/05/2017 - current 2
Conservative
Councillor Mark Howell Substitute 24/07/2017 - current 2
Conservative
Councillor Peter HudsonSubstitute 20/05/2020 - current 0
Liberal Democrats
Councillor David JenkinsSubstitute 24/07/2017 - current 0
Labour
Councillor Linda JonesSubstitute 24/07/2017 - current 1
Labour
Councillor Noel KavanaghSubstitute 20/05/2020 - current 0
Daniel Snowdon
daniel.snowdon@cambridgeshire.gov.uk
01223 699177

Other Information

This Committee has delegated authority to execise the County Council's powers and functions in relation to: (i) Development Control; (ii) The Planning (Hazardous Substances) Regulations 1992; (iii) Applications under the Commons Registration Act 1965 and the Commons Act 2006; and (iv) Rights of Way. The Committee also has delegated authority to undertake the Council's functions in relation to Minerals and Waste Local Development Documents.