Skip to main content

Planning Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Liberal Democrats
Councillor Henry Batchelor Chair 18/05/2021 - current 100%
Liberal Democrats
Councillor Anna Bradnam Member 26/10/2021 - current 89%
Conservative
Councillor David Connor Member 18/05/2021 - current 89%
Conservative
Councillor Steve Corney Member 18/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Ian Gardener Member 23/05/2017 - current 85%
Liberal Democrats
Councillor Neil Gough Member 10/05/2022 - current 0%
Labour
Councillor Catherine Rae Vice-Chair 18/05/2021 - current 100%
Independent
Councillor Tom Sanderson Member 14/07/2021 - current 67%
Conservative
Councillor Mandy Smith Member 20/05/2020 - current 70%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 13 of 13 substitutes/vacancies that match search criteria
St Neots Independent Group
Councillor Simone TaylorSubstitute 12/10/2021 - current 0
Vacancy  
Vacancy  
Daniel Snowdon
daniel.snowdon@cambridgeshire.gov.uk
01223 699177

Other Information

This Committee has delegated authority to execise the County Council's powers and functions in relation to: (i) Development Control; (ii) The Planning (Hazardous Substances) Regulations 1992; (iii) Applications under the Commons Registration Act 1965 and the Commons Act 2006; and (iv) Rights of Way. The Committee also has delegated authority to undertake the Council's functions in relation to Minerals and Waste Local Development Documents.