Skip to main content

Councillor Peter McDonald

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Peter McDonald
Elected:
27 February 2020
First Elected
27 February 2020
Party:
Liberal Democrats
Division:
Duxford
Address:
4 Maynards
Whittlesford
Cambridgeshire
CB22 4PN
Mobile Telephone No:
07912 669092
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 27 Feb 2020  

Party Representation History

PartyFromTo
Liberal DemocratsThu 27 Feb 2020

Division Representation History

DivisionFromTo
DuxfordThu 27 Feb 2020

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
123
 Page 1 of 3, items 1 to 5 of 11.
Adults Committee Substitute20 May 2020
Audit and Accounts Committee Substitute27 May 2021
County Council Member28 February 2020
Environment and Green Investment Substitute18 May 2021
Environment and Sustainability Committee Substitute19 May 2020

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
04 March 202004 March 2020 View
31 May 202131 May 2021 View

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Mon, 14 Jun 2021Chairing skills training 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.
County Councillor for Whittlesford, Duxford, Foxton, Fowlmere, Shepreth, Hinxton, Ickleton, Pampisford, Thriplow & Heathfield, Chishills & Heydon

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances20 
Present as expected1470%
Absent630%
Apologies received6100% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details