Skip to main content

Councillor Alan Sharp

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Alan Sharp
Elected:
06 May 2021
First Elected
06 May 2021
Party:
Conservative
Division:
Woodditton
Address:
11 High Street
Stetchworth
Newmarket
CB8 9TH
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 6 May 2021  

Party Representation History

PartyFromTo
ConservativeThu 6 May 2021

Division Representation History

DivisionFromTo
WooddittonTue 11 May 2021

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 8.
Adults and Health Substitute24 May 2021
Audit and Accounts Committee Member18 May 2021
Children and Young People Committee Member18 May 2021
County Council Member18 May 2021
Environment and Green Investment Substitute18 May 2021

Past Committee Memberships

Past CommitteePast RolePast Joining DatePast Leaving Date
There are no past committees for this member.

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Fri, 12 Nov 2021EV Charging 
Fri, 12 Nov 2021Highway Maintenance 
Thu, 26 Aug 2021Resources Training 
Sat, 17 Jul 2021Standards and Governance TrainingCode of Conduct
Mon, 21 Jun 2021Governance and fiduciary duty (Pensions) 
Sat, 12 Jun 2021Pension Fund Committee Training 
Mon, 7 Jun 2021Environment and Green Investment Committee Training 
Mon, 7 Jun 2021Freedom of Information and Data Protection 
Tue, 1 Jun 2021Audit and Accounts Committee Training 
Thu, 20 May 2021Business Development and Improvement 
Thu, 13 May 2021Place and Economy Induction Training 
Tue, 11 May 2021New Member induction: A Councillor's roles and responsibilities  
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.
Ashley, Bottisham, Brinkley, Burrough Green, Cheveley, Dullingham, Kirtling, Lode, Stetchworth, Swaffham Bulbeck, Westley Waterless and Woodditton