Skip to main content

Councillor Bryony Goodliffe

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Bryony Goodliffe
Elected:
06 May 2021
First Elected
06 May 2021
Party:
Labour
Division:
Cherry Hinton
Address:
87 High Street
Cambridge
CB1 9LU
Mobile Telephone No:
07933 772510
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 6 May 2021  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 6 May 2021

Division Representation History

DivisionFromTo
Cherry HintonTue 11 May 2021

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 9.
Adults and Health Substitute24 May 2021
Children and Young People Committee Chair18 May 2021
Communities, Social Mobility and Inclusion Member18 May 2021
Constitution and Ethics Committee Substitute18 May 2021
Corporate Parenting Sub-Committee Substitute18 May 2021

Past Committee Memberships

Past CommitteePast RolePast Joining DatePast Leaving Date
There are no past committees for this member.

Current Outside Body Appointments

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
20 May 202124 May 2021 View
19 July 202120 July 2021 View

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Mon, 14 Jun 2021Chairing skills training 
Tue, 11 May 2021New Member induction: A Councillor's roles and responsibilities  
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances5 
Present as expected5100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details