Skip to main content

Councillor Ros Hathorn

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Ros Hathorn
Elected:
06 May 2021
First Elected
06 May 2021
Party:
Liberal Democrats
Division:
Histon and Impington
Address:
76 Cambridge Road
Impington
Cambridge
CB24 9NU
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 6 May 2021  

Party Representation History

PartyFromTo
Liberal DemocratsThu 6 May 2021

Division Representation History

DivisionFromTo
Histon and ImpingtonTue 11 May 2021

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Adults and Health Substitute24 May 2021
Communities, Social Mobility and Inclusion Member18 May 2021
County Council Member18 May 2021
Environment and Green Investment Member18 May 2021
Highways and Transport Committee Substitute27 May 2021

Past Committee Memberships

Past CommitteePast RolePast Joining DatePast Leaving Date
There are no past committees for this member.

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Tue, 11 May 2021New Member induction: A Councillor's roles and responsibilities  
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.
Histon, Impington and Orchard Park

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances4 
Present as expected4100%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details