Skip to main content

Councillor Sandra Crawford

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Sandra Crawford
Elected:
02 May 2013
First Elected
02 May 2013
Party:
Independent
Division:
Cherry Hinton
Address:
99 High Street
Cherry Hinton
Cambridge
CB1 9LU
Telephone No:
07852 711247
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 2 May 2013  

Party Representation History

PartyFromTo
LabourThu 2 May 2013 Mon 7 Dec 2020
IndependentTue 8 Dec 2020

Division Representation History

DivisionFromTo
Cherry HintonThu 2 May 2013

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 8.
Adults Committee Member23 May 2017
Cambridge City Joint Area Committee Substitute23 May 2019
Children and Young People Committee Substitute15 December 2020
Commercial and Investment Committee Substitute20 July 2017
Communities and Partnership Committee Substitute15 December 2020

Past Committee Memberships

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Fri, 14 Jul 2017IT Training 
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.