Skip to main content

Councillor Mac McGuire

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Mac McGuire
Elected:
02 May 1985
First Elected::
02 May 1985
Party:
Conservative
Division:
Yaxley and Farcet
Address:
Mercury
Hartford Marina
Banks End
Wyton
Huntingdon
Cambridgeshire
PE28 2AA
Mobile Telephone No:
07843 394402
Biography:

Chairman of the Council

Job Title:
Vice-Chairman of the Council
Department:

Election History

Elected:RetiredReason
Thu 2 May 1985  

Party Representation History

PartyRepresentation FromRepresentation To
ConservativeThu 2 May 1985

Division Representation History

DivisionRepresentation FromRepresentation To
Yaxley and FarcetThu 4 May 2017

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 1 of 2, items 1 to 5 of 6.
Audit and Accounts Committee Member23 May 2017
County Council Chairman08 May 2017
Fire Authority Member23 May 2017
General Purposes Committee Substitute19 May 2020
Overview & Scrutiny Committee Chairman15 June 2017

Past Committee Memberships

CommitteeRoleJoining DateLeaving Date
Not a past member of any Committee.

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

DateTitleNotes
Tue, 28 Nov 2017GPC - Business Intelligence 
Tue, 19 Sep 2017Guided Busway Briefing  
DateFromDescriptionValue
Thu, 31 Jan 2019MOD Employer Engagement Visit Visit to EA RFCA Italy 24 to 27 September 2018Approximate value £1,000
Yaxley and Farcet