Skip to main content

Councillor Mac McGuire

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Councillor Mac McGuire
Elected:
02 May 1985
First Elected
02 May 1985
Party:
Conservative
Division:
Yaxley and Farcet
Address:
Mercury
Hartford Marina
Banks End
Wyton
Huntingdon
Cambridgeshire
PE28 2AA
Mobile Telephone No:
07843 394402
Biography:

Chairman of the Council

Job Title:
Vice-Chairman of the Council
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 2 May 1985  

Party Representation History

PartyFromTo
ConservativeThu 2 May 1985

Division Representation History

DivisionFromTo
Yaxley and FarcetThu 4 May 2017

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
12
 Page 2 of 2, items 6 to 9 of 9.
General Purposes Committee Substitute19 May 2020
Highways and Transport Committee Substitute27 May 2021
Overview & Scrutiny Committee Chair15 June 2017
Staffing and Appeals Committee Substitute18 May 2021

Past Committee Memberships

Personal Register of Interests

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
Tue, 28 Nov 2017GPC - Business Intelligence 
Tue, 19 Sep 2017Guided Busway Briefing  
DateFromDescriptionValue
Thu, 31 Jan 2019MOD Employer Engagement Visit Visit to EA RFCA Italy 24 to 27 September 2018Approximate value £1,000
Yaxley and Farcet

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances25 
Present as expected2288%
Absent312%
Apologies received3100% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details