Skip to main content

Councillor Philip Read

  • General
  • Election History
  • Party History
  • Division History
  • Parishes
  • Committees
  • Outside Bodies
  • Members Interests
  • Training History
  • Hospitality & Gifts
  • Expenses
Elected:
03 May 2007
First Elected
03 May 2007
Party:
Conservative
Division:
Sutton
Biography:
 The Council regrets to announce the death of Councillor Philip Read on 19 December 2015. A by-election for the Sutton Division will take place on 18 February 2016.
Job Title:
Department:

Election History

ElectedRetiredReason
Thu 3 May 2007 Sat 19 Dec 2015 Deceased

Party Representation History

PartyFromTo
ConservativeThu 3 May 2007

Division Representation History

DivisionFromTo
SuttonThu 3 May 2007

Current Committee Memberships

CommitteeRoleJoining Date
There are no current committees for this member.

Past Committee Memberships

Past CommitteePast RolePast Joining DatePast Leaving Date
There are no past committees for this member.

Current Outside Body Appointments

Outside BodyJoining Date
There are no current outside bodies for this member.

Past Outside Body Appointments

Past Outside BodyPast Joining DatePast Leaving Date
There are no past outside bodies for this member.

Personal Register of Interests

Date of NoticeReceipt by Monitoring OfficerView
There are no register of interest records for this member.

Meeting Declarations

Committee NameMeeting DateNatureView
There are no meeting declarations for this member.
DateTitleNotes
There are no training records for this member.
DateFromDescriptionValue
There are no hospitality and gift records for this member.

Member Attendance

Attendance Summary

SummaryCountPercentage
Expected attendances0 
Present as expected00%
Absent00%
Apologies received00% of absences
In attendance (as a visitor)0 

Attendance Details

Meeting DateCommitteeAttendance
There are no attendance records for this member in the selected date range.