General Purposes Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Page 6 of 7, Displaying meetings 51 to 60 of 65 meetings found in selected date range
26 November 201910:0013:00Kreis Viersen RoomOccurred
17 December 201910:0013:00Kreis Viersen RoomOccurred
28 January 202010:0013:00Kreis Viersen RoomOccurred
24 March 202010:0013:00CancelledOccurred
23 April 202011:00TBCVirtual Meeting - Beginning at 11am or at the conclusion of Economy or Environment Committee, whichever is later.Occurred
14 May 202010:00TBCVirtual MeetingOccurred
02 June 202010:0013:00Virtual MeetingOccurred
14 July 202010:0013:00Virtual MeetingScheduled 
22 September 202010:0013:00Virtual MeetingScheduled 
20 October 202010:0013:00Kreis Viersen RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 17 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Anna Bailey Member 23/05/2017 - current 93%
Conservative
Councillor Ian Bates Member 23/05/2017 - current 85%
Conservative
Councillor Simon Bywater Member 23/05/2017 - current 81%
Conservative
Councillor Steve Count Chairman 23/05/2017 - current 78%
Conservative
Councillor Steve Criswell Member 23/05/2017 - current 85%
Liberal Democrats
Councillor Lorna Dupre Member 23/05/2017 - current 78%
St Neots Independent Group
Councillor Derek Giles Member 19/05/2020 - current 67%
Conservative
Councillor Mark Goldsack Member 19/05/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Roger Hickford Vice-Chairman 23/05/2017 - current 89%
Conservative
Councillor Peter Hudson Member 19/05/2020 - current 92%

Substitutes

PartyNameRoleMembership DatesMeetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 19 substitutes/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor David Ambrose SmithSubstitute 19/05/2020 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Barbara AshwoodSubstitute 19/05/2020 - current 0
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 18/07/2017 - current 3
Conservative
Councillor Anne Hay Substitute 18/07/2017 - current 2
Conservative
Councillor Mark Howell Substitute 25/05/2017 - current 3
Conservative
Councillor Samantha HoySubstitute 25/05/2017 - current 3
Labour
Councillor Linda JonesSubstitute 18/07/2017 - current 2
Liberal Democrats
Councillor Sebastian KindersleySubstitute 19/05/2020 - current 2
Conservative
Councillor Mac McGuire Substitute 19/05/2020 - current 3
Conservative
Councillor Lina NietoSubstitute 19/05/2020 - current 0

Other Information

The General Purposes Committee (GPC) is authorised by Full Council to co-ordinate the development and recommendation to Full Council of the Budget and Policy Framework, as described in Article 4 of the Constitution, including in-year adjustments. In addition, the GPC is authorised to make decisions on the allocation of matters amongst committees where the function does not clearly fall within the remit of one particular committee. The GPC has a number of specific functions including the following: (i) appointing members to a range of external bodies; and (ii) oversight of 'corporate' or council-wide matters such as customer services unless reserved to full Council.