Skip to main content

Children and Young People Committee

01 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatusCalendar
Page 6 of 7, Displaying meetings 51 to 60 of 66 meetings found in selected date range
26 May 202014:0017:00Virtual meeting Occurred
23 June 202014:00TBCVirtual meeting Occurred
07 July 202014:00TBCVirtual meeting Scheduled
15 September 202014:00TBCVirtual meeting Occurred
06 October 202014:00TBCVirtual meetingOccurred
10 November 202014:00TBCVirtual meeting Occurred
01 December 202014:00TBCVirtual meetingOccurred
19 January 202114:00TBCVirtual meetingOccurred
09 March 202114:00TBCVirtual meetingOccurred
29 June 202114:00TBCTo be confirmedScheduled 

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 16 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor David Ambrose Smith Member 18/05/2021 - current 95%
Labour
Councillor Alex Bulat Member 18/05/2021 - current No meetings since joining
Liberal Democrats
Councillor Michael Atkins Member 18/05/2021 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Simon Bywater Member 18/05/2021 - current 97%
Liberal Democrats
Councillor Claire Daunton Member 18/05/2021 - current No meetings since joining
Labour
Councillor Bryony Goodliffe Chair 18/05/2021 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Anne Hay Member 18/05/2021 - current 85%
Conservative
Councillor Samantha Hoy Member 18/05/2021 - current 97%
Conservative
Councillor Jonas King Member 18/05/2021 - current No meetings since joining
Liberal Democrats
Councillor Maria King Vice-Chair 18/05/2021 - current No meetings since joining

Appointees

Appointee NameAppointee RoleAppointee Membership DatesAppointee Attendance
Canon Andrew Read Appointee 28/02/2017 - current 80%
Flavio Vettese Appointee 11/10/2016 - current 38%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 18 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Gerri BirdSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Chris BodenSubstitute 18/05/2021 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Anna BradnamSubstitute 18/05/2021 - current 1
Conservative
Councillor Steve Count Substitute 18/05/2021 - current 0
Liberal Democrats
Councillor Piers CouttsSubstitute 18/05/2021 - current 0
Labour
Councillor Hilary Cox CondronSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Douglas DewSubstitute 18/05/2021 - current 0
Independent
Councillor Stephen FergusonSubstitute 18/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Ryan FullerSubstitute 18/05/2021 - current 0
St Neots Independent Group
Councillor Derek GilesSubstitute 18/05/2021 - current 0
Richenda Greenhill
Richenda.Greenhill@cambridgeshire.gov.uk
01223 699171

Other Information

The Committee has delegated authority to exercise all the Council's functions, save those reserved to Full Council, relating to the delivery, by or on behalf of, the County Council, of services relating to children and young people. These include: (i) Child protection; (ii) Children's Centres; (iii) Education, Schools and settings; (iv) Looked After Children; (v) Mental health services; (vi) Safeguarding; (vii)Special Educational Needs (SEN); (viii) Youth Offending Services and (ix) Youth services.